„Mamo, tato ja chcę pieska!” - Czyli o tym jak zwierzęta wpływają na dzieci.

Różne gatunki zwierząt towarzyszą nam od tysięcy lat. Według badań przeprowadzonych przez GfK ponad połowa ludzi na całym świecie jest właścicielami zwierząt domowych. W Polsce najpopularniejsze są psy, na drugim miejscu koty. Ale jaki wpływ ma na nas ich obecność?

 

Według licznych badań opiekowanie się zwierzęciem w dzieciństwie wspomaga wyrobienie większej wrażliwości na uczucia innych ludzi. Uczy również tolerancji, samoakceptacji, odpowiedzialności oraz umiejętności panowania nad sobą, czyli wielu różnych kompetencji miękkich.

 

Towarzystwo zwierząt sprzyja rozwojowi emocjonalnemu, społecznemu a nawet fizycznemu. Ponadto obcowanie ze zwierzęciem redukuje poziom stresu, może zmniejszyć ryzyko depresji oraz pomagać w jej leczeniu. Opiekunowie zwierząt wykazują również więcej motywacji do działania oraz pracy nad sobą, niż osoby zwierząt nieposiadające.

 

Według sondażu przeprowadzonych przez Ipsos na zlecenie Boehringer Ingelheim 96% właścicieli psów i 91% właścicieli kotów deklaruje, że posiadanie zwierzęcia pozytywnie wpływa na ich życie codzienne. Wśród badanych osób chorych, przyjmujących środki przeciwbólowe, uspokajające oraz antydepresanty, 40% deklarowało, że opieka nad ich ulubieńcem pozwala zmniejszyć ilość przyjmowanych leków. 

 

Każdy rodzic jednak powinien pamiętać, że dziecko jest tylko dzieckiem. Może wykonywać wiele czynności przy swoim pupilu, takich jak codzienne karmienie, czesanie, czyszczenie klatki/akwarium, ale obowiązek opieki spoczywa w rzeczywistości na dorosłym. To on ma zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki, musi się liczyć z kosztami utrzymania i leczenia.

 

Prośby dziecka o pupila nieraz są chwilowym impulsem, należy mieć na uwadze, że zwierzę tak jak zabawka może mu się szybko znudzić. Jednak żywego stworzenia nie można odłożyć do pudełka, czy oddać jak za małe ubranie. Przyjmując pupila pod swój dach stajemy się za niego odpowiedzialni do końca jego życia, często na kilka a nawet kilkanaście lat. Jeśli rodzic nie jest zdecydowany na wykonywanie WSZYSTKICH obowiązków związanych z utrzymaniem zwierzęcia, lepiej powinien zaprowadzić dziecko do sklepu z zabawkami.

 

 

Bibliografia:

 

  • Połomski P. (2003). „Zwierzę w rodzinie a przystosowanie”. Małżeństwo i rodzina, nr. 8. Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

  • GfK - Man’s best friend: global pet ownership and feeding trends. 22.11.2016

  • Ipsos - Więź między człowiekiem a zwierzęciem - badanie europejskie. 13.01.2019

03 lutego 2021

Fidea

Fidea

projekt.fidea@gmail.com

Social media