Czym są kompetencje miękkie i dlaczego dziecko powinno je rozwijać od najmłodszych lat?

Na początek, czym są kompetencje miękkie?

Kompetencje miękkie to zbiór umiejętności, które po pierwsze: przydają się każdemu, bez względu na wiek czy zawód oraz po drugie: są niemierzalne.

Dzielą się one na umiejętności osobiste, czyli te które dotyczą człowieka jako jednostki i umiejętności interpersonalne, które mają związek z socjalizacją i życiem w społeczeństwie.

Zdolności osobiste to na przykład:

• umiejętność zażądania czasem,

• samo motywacja,

• asertywność,

• radzenie sobie ze stresem,

• czy właśnie kreatywność.

Zdolności interpersonalne to natomiast:

• umiejętność zmotywowania innych do działania,

• łagodzenia sporów,

• pracy zespołowej

• lub autoprezentacji.

Dlaczego te umiejętności są takie ważne i po co je rozwijać? Kiedy mogą być przydatne?

Przede wszystkim umiejętności te są pomocne w życiu codziennym oraz kontaktach z innymi. Kto nie docenia osób, które potrafią rozwiązywać konflikty? Czy nie dobrze jest umieć efektywnie zorganizować sobie czas? Kompetencje miękkie dotyczą każdego aspektu naszego życia i często mają ogromny wpływ na jego bieg. Ludziom, którzy są ich świadomi oraz potrafią je rozwijać i umiejętnie wykorzystywać, łatwiej osiąga się cele, zarówno te zawodowe jak i związane z życiem prywatnym.

Kompetencje miękkie, a kariera

W ostatnim czasie kompetencje miękkie są coraz bardziej doceniane przez pracodawców i można zaobserwować ich rosnący wpływ na pozytywne rozpatrzenie podania o pracę. W przeciwieństwie do kompetencji twardych, takich jak wiedza merytoryczna, posiadanie dokumentów zaświadczających o określonych umiejętnościach czy znajomość języków obcych, kompetencje miękkie trudno jest zweryfikować podczas rozmowy o pracę. Jednak to właśnie one decydują o tym czy dana współpraca będzie po prostu przyjemna. Nawet najlepiej wykwalifikowany pracownik zostanie prędko zwolniony, jeśli będzie niekulturalny, uszczypliwy, źle zorganizowany i zestresowany, a nawet krótka współpraca odbije się negatywnie na innych członkach zespołu.

Skoro już wiemy czym są kompetencje miękkie i dlaczego warto je rozwijać, możemy przejść do najważniejszego pytania – Jak to robić?

O tym jak rozwijać dziecięcą kreatywność dowiecie się z różnych postów na naszym fanpage’u oraz innych artykułów zamieszczonych na naszej stronie, więc tej umiejętności nie będziemy tu opisywać.

Co się tyczy pozostałych to fakt, że na dzieci ogromny wpływ mają rodzice i ich postępowanie. Trudno oczekiwać od dziecka, że będzie dobrze zorganizowane, będzie umiało panować nad swoimi emocjami i okazywać je w odpowiedni sposób, jeśli nie będzie miało odpowiedniego przykładu ze strony rodziców. Dlatego tak ważne jest staranie się być takim, jakim chcielibyśmy, aby nasze dziecko było.

Podobnie jest z asertywnością i umiejętnością wyrażania własnego zdania. Pokazywanie dziecku, że każdy może mieć odmienne opinie i należy uszanować zdanie innych, poprzez słuchanie go i szanowanie jego opinii, daje dziecku konkretny przykład i wzór do naśladowania. Oczywiście równolegle należy pokazać, że każdy może się mylić i ma do tego prawo, ważne by umieć dostrzec swoje błędy i je naprawić

Najważniejsze, aby pamiętać, że dzieci widzą więcej niż nam się wydaje. Pozytywne zachowania muszą być autentyczne oraz konsekwentne. W przeciwnym razie dziecko szybko zauważy, że coś jest nie tak i nie przejmie pozytywnych wzorców – będzie czuło, że są fałszywe.

Wiele kompetencji interpersonalnych dzieci rozwijają w przedszkolu, szkole i na dodatkowych zajęciach. To tam mają okazję zetknąć się z różnymi osobami i uczą się życia w społeczeństwie. Dobrze zapewnić dzieciom możliwość pracy w grupie, dzięki temu uczą się rozdzielać między sobą zadania oraz rozwiązywać konflikty

Kluczowe jest pozwolenie dziecku na samodzielność. W większości przypadków dzieci same o nią proszą, a często zatroskani rodzice starają się chronić swoją pociechę przed różnymi przykrymi doświadczeniami i ograniczają jej ciekawość. Każdy ma prawo do nauki na własnych błędach, a odbieranie go przed niczym nie uchroni. Pozwalanie na samodzielne podejmowanie decyzji adekwatnych do wieku oraz pokazywanie właściwego mierzenia się z ich konsekwencjami pozwala dziecku poznać i zrozumieć otaczający je świat.

16 grudnia 2020