Dlaczego warto rozwijać kreatywność u dzieci?

Temat który poruszyliśmy w naszym projekcie uważamy za bardzo ważny. Dlaczego? Może najpierw zacznijmy od tego czym jest kreatywność – ogólnie ujmując to umiejętność dostrzegania w rzeczach zwyczajnych, pospolitych tego, co niezwykłe i unikatowe. Zastosowania kreatywności, oraz ściśle związanego z nią twórczego myślenia w późniejszym dorosłym życiu są niezliczone. Ale nie tylko dlatego warto rozwijać je już we wczesnym wieku dziecięcym. Proces ich rozwoju łączy się z wieloma innym aspektami związanymi z poprawnym wzrostem dziecka.

„Szczególnie ważne jest stymulowanie inwencji twórczej u dzieci w wieku 5-6 lat, ponieważ okres ten w dużej mierze decyduje czy będziemy mieli w przyszłości chęć tworzenia. Dzieci uczą się zadawać pytania, patrzeć na otaczającą rzeczywistość z rożnych perspektyw, kreują i wdrażają swoje własne innowacje. Tworzenie prac plastycznych to okazja do budowania wiary w siebie i poczucia własnej wartości. Planując i wykonując poszczególne etapy pracy, dziecko lepiej poznaje samego siebie, a na podstawie sukcesów, jakie osiąga, buduje wyobrażenie o samym sobie. Warto mieć świadomość, że możemy pomóc w uwolnieniu naturalnej dziecięcej pasji tworzenia: gdy zaczniemy coś robić, dziecko poprzez naturalną ciekawość dołączy do nas i stworzymy coś wspólnie.”

Właśnie dlatego obraliśmy taki, a nie inny cel projektu. Chcemy uświadamiać rodziców jak ważny jest to temat i proponować formy zabaw z pociechami rozwijające tą sferę. Wkrótce udostępnimy spis króciutko opisanych zabaw właśnie szczególnie angażujące dziecko do kreatywnego myślenia i twórczości. Zachęcamy do obserwowania naszego fanpage'u, żeby nie przegapić następnych postów!

• „Po co komu kreatywność, czyli o tworzeniu z dziećmi” Magdalena Cegłowska-Lewińska
09 kwietnia 2020