E-lekcje

Fidea

projekt.fidea@gmail.com

Social media

Fidea

Celem projektu Fidea jest szerzenie kreatywności i promowanie świadomej edukacji. Chcemy wspierać nauczycieli w przekazywaniu cennych umiejętności z zakresu rozwoju twórczego myślenia, wykorzystywania wiedzy w praktyce i skutecznego uczenia się, a także ułatwiać uczniom przyswajanie ich.
 
Z tego powodu stworzyliśmy dwa cykle materiałów edukacyjnych w formie krótkich animowanych filmików pełnych istotnej teorii oraz bardzo praktycznych ćwiczeń. Pierwszy cykl składa się z 3 lekcji i jest przeznaczony dla klas 1-3, a drugi składa się z 4 lekcji i jest przeznaczony dla klas 4-6. Opierając się na założeniach cyklu Kolba, ostatnia lekcja obydwu pakietów stanowi “mikroprojekt” pozwalający uczniom wykorzystać wiedzę zdobytą podczas naszych lekcji w praktyce.
 
Dla dzieci będzie to szansa na poznanie znacznie efektywniejszych metod nauki, które w przyszłości umożliwią im zdobywanie wiedzy w przyjemniejszy i skuteczniejszy sposób.
 
Dla nauczycieli jest to gotowy pakiet animowanych materiałów, który pomoże im przekazać wiedzę o kreatywności i nie tylko w ciekawy i efektywny sposób.
 
 
Materiały realizują założenia:
 
Celu 4. zrównoważonego rozwoju ONZ 
„Dobra jakość edukacji”
 
Celu 1.2.2 programu rozwoju edukacji w Warszawie  „Kształtowanie umiejętności niezbędnych w nowych miejscach pracy”
 
Celu 3.2.2 programu rozwoju edukacji w Warszawie „Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w dydaktyce oraz zarządzaniu szkołą i oświatą”
"Tematyka lekcji w ramach kursu dla klas 1-3 w ciekawy i kreatywny sposób  przekazuje wiedzę, uczy nieszablonowych rozwiązań i nakreśla nowe drogi. Ciekawe filmiki poruszają tak ważne tematy jak kreatywność czy choćby czytanie ze zrozumieniem i pozwalają na spojrzenie z innej perspektywy na te tematy. Dzięki stworzonym materiałom dzieciom na pewno będzie łatwiej zrozumieć te zagadnienia, a potem nabyć metakompetencje, jakimi są właśnie myślenia kreatywne i krytyczne. Sposób podania materiału jest atrakcyjny dla dzieci, pomaga w zrozumieniu wydawałoby się skomplikowanych zagadnień, inspiruje, skłania do refleksji i pochylenia się nad tematem. Nie ma sztampy, rutyny. Dzieciaki mogą rozwijać twórcze myślenie, tworzyć komiksy i kreować, dzięki temu wykorzystywać swój potencjał i ogromne zasoby, które każde z nich posiada. Trochę jak w Akademii Pana Kleksa i Hogwarcie. Czyli genialnie"

Przemek Staroń:

Psycholog, nauczyciel, trener, wykładowca, autor książki "Szkoła bohaterek i bohaterów", nagrodzony przez Komisję Europejską twórca międzypokoleniowego Zakonu Feniksa, tutor niemal 50 olimpijczyków z filozofii, fan efektu wow, twórca #utrzy, zwany też profesorem Snapem, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata", wybrany Człowiekiem Roku Gazety Wyborczej za "wzorowe sprawowanie". Nauczyciel Roku 2018, finalista nauczycielskiego nobla - Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020, jest na liście 100 osób, które zmieniają Polskę (na lepsze) wg Noizz.pl. Członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050.