Gry RPG

Wszyscy doskonale wiemy jak wiele różnych umiejętności musi posiąść dziecko, aby umieć odnaleźć się w dorosłym życiu. Praca zespołowa, umiejętność podejmowania decyzji oraz szybkiego działania to tylko drobna część wszystkiego, czego każdy musi się nauczyć. Niektórym przychodzi to łatwiej i szybciej, a innym trudniej i wolniej.

 

Dlaczego?

 

Przede wszystkim zastanówmy się w jaki sposób nabywamy te cechy. Odpowiedź wydaje się relatywnie prosta - poprzez zbieranie doświadczeń oraz wyciąganie z nich wniosków. A gdyby tak doświadczenia mogły być symulacją?

 

Celem naszego projektu jest podnoszenie świadomości na temat pozytywnego wpływu kreatywności na ogólny rozwój dziecka. Oczywiście wspomagać ją można na miliony sposobów, ten artykuł chcielibyśmy jednak poświęcić konkretnemu przykładowi wspaniałego zajęcia dla całej rodziny, które samo w sobie jest niezwykle ciekawym doświadczeniem – grom fabularnym.

 

Gry fabularne, znane również pod skrótem RPG (z ang. role-playing game), nie bez przyczyny określane są mianem gier wyobraźni. Gra fabularna to gra towarzyska oparta na narracji, podczas której gracze wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się (zazwyczaj) w świecie istniejącym tylko w wyobraźni grających. Niektórzy porównują RPG do dziecięcej zabawy lub teatru improwizacji, w którym osoba prowadząca – Mistrz Gry – odgrywa rolę autora scenariusza, reżysera, narratora i często także aktora ról postaci drugoplanowych. Natomiast gracze, czyli osoby biorące udział w grze, są aktorami pierwszoplanowymi, nieznającymi, wszakże scenariusza i zmuszonymi improwizować oraz reagować na sytuacje, jakie stawia przed nimi mistrz gry.

 

Jedną z najlepszych cech gier wyobraźni jest to, że w grze nie ma ani wygranych, ani przegranych, rozgrywka nie opiera się także na konflikcie graczy z Mistrzem Gry, celem rozgrywki jest po prostu odegranie scenariusza oraz dobra zabawa w jej trakcie, czyli nie gramy, aby wygrać, tylko dla samej przyjemności grania i przeżywania przygód.

 

Cała zabawa opiera się na opisach słownych prowadzącego (czasem jest wspomagana muzyką oraz planszami taktycznymi), więc to czy rozgrywka będzie ciekawa i wciągnie wszystkich graczy zależy od umiejętności storytellingu, czyli opowiadania historii i narracji Mistrza Gry. Właśnie dlatego osobom dopiero zaczynającym przygodę z grami fabularnymi poleca się miejsce gracza, aby mogły one przyjrzeć się roli prowadzącego (jej stopień trudności zależy od skomplikowania i rozbudowania scenariusza oraz świata, w którym toczy się akcja).

 

Dlaczego więc warto grać w RPG?

 

Oprócz dobrej zabawy są one świetnym sposobem rozwijania kreatywności poprzez symulacje rzeczywistości (którą jest właśnie gra). Grając z innymi graczami zazwyczaj jesteście w jednej drużynie, a więc jest to trening zespołowy, okazja do szlifowania zdolności pracy i komunikacji w grupie. Dzieci uczą się dokonywać wyborów, nawet tych trudnych, a także szybkiego działania (na tym w końcu polega zabawa). Gra pomaga także w nabywaniu tak zwanych umiejętności miękkich np. empatii, polegającej m.in. na postawieniu się w miejscu drugiej osoby oraz zrozumieniu jej (na czas gry stajesz się postacią ze świata wyobraźni i wcielasz się w nią, aby dokonywać wyborów zgodnie z jej, a nie z swoimi osobistymi potrzebami i przekonaniami).

 

Zachęcamy wszystkich rodziców do wypróbowania gier RPG ze swoimi dziećmi, zwłaszcza jeśli są już one trochę starsze i trudno je czymkolwiek zainteresować. Aby ułatwić Wam pierwsze kroki, już nie długo opublikujemy konkretne propozycje scenariuszy gier RPG.  Jesteśmy pewni, że będzie to świetnie spędzony wspólny czas.

 

Serdecznie zapraszamy także do obejrzenia filmiku, dotyczącego gier RPG znajdującego się pod tym linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=4bu7c8r39S0

                                                                                       

 

Bibliografia:

 

28 kwietnia 2020

Fidea

Fidea

projekt.fidea@gmail.com

Social media