Kreatywność w XXI wieku – jaki wpływ ma na nią Internet?

W dzisiejszych czasach większości osób trudno wyobrazić sobie życie bez Internetu. Technologia, która towarzyszy nam każdego dnia – nietrudno domyślić się, że jej obecność wpływa na wiele aspektów życia każdego użytkownika globalnej sieci.

Zwróćmy uwagę na to, że sama obecność Internetu w naszym życiu codziennym sprawia, że się „rozleniwiamy”. W zasięgu dłoni wszyscy mamy źródło wiedzy z niemalże każdej dziedziny, możliwość kontaktu z ludźmi z całego świata. Osobom młodszym trudno wyobrazić sobie życie bez nieograniczonego dostępu do sieci - świat dzieciństwa ich dziadków i rodziców.  Ten wspaniały wynalazek ułatwił życie wszystkim, ale należy pamiętać, że niesie to za sobą skutki, które na dłuższą metę mogą okazać się negatywne.

Dzisiejsze społeczeństwo, zwłaszcza młodsze pokolenia bardzo polega na dostępie do Internetu, niestety czasem za bardzo – od najmłodszych klas uczniowie oddają nauczycielowi pracę domową przepisaną z Wikipedii, a nam łatwiej sprawdzić coś w sieci nie dokonując nawet wysiłku, aby upewnić się, że informacje pochodzą z wiarygodnego źródła.

Czy Internet ogranicza naszą kreatywność?

Przede wszystkim zależy to od użytkownika i tego w jaki sposób korzysta z ogromnego źródła wiedzy i rozrywki jakim jest Internet.

Surfując w sieci jesteśmy przystosowaniu do pobieżnego przelatywania tekstu wzrokiem, niskiej koncentracji spowodowanej przyzwyczajeniem do robienia wielu rzeczy naraz – kto z nas nigdy nie słuchał muzyki robiąc obowiązki do szkoły lub pracy, jednocześnie przeglądając media społecznościowe?

Nasze życie koncentruje się na szybkim przewijaniu stron internetowych, przesuwaniu palcem po ekranie smartfona czy monotonnym klikaniu w klawiaturę.

To wszystko sprawia, że myślimy bardziej płytko i nasz mózg, zalany bodźcami z każdej strony, pracuje wykorzystując zaledwie niewielką część swojego potencjału. To negatywnie wpływa na jego możliwości i znacznie ogranicza różne kompetencje, także twórcze myślenie.

Co w takim razie możemy z tym zrobić?

Oczywiście w dzisiejszych czasach zupełne odcięcie się od sieci dla przeciętnego człowieka nie wchodzi w grę, ale mimo tego możemy starać się korzystać z Internetu bardziej świadomie.

Przede wszystkim warto wyznaczać sobie granice dotyczące nie tylko czasu spędzanego on-line, ale także tego do czego używamy technologii. Może warto na przykład, raz na jakiś czas, zamienić pisanie notatek na komputerze na rysowanie mapy myśli.

Rozsądnie dobierajmy źródła informacji, dokonujmy ich krytycznej analizy i nie zamykajmy się na nowe źródła. Mimo, że mówi się że w Internecie możemy znaleźć wszystko, nie bójmy  się szukać informacji na interesujące nas tematy także poza nim.

Ruch i przebywanie na łonie natury wynagrodzi naszym mózgom czas spędzony przed ekranami. Tak zwane „myślenie o niebieskich migdałach” podczas spaceru w lesie nie tylko poprawi nasze samopoczucie, ale badania dowodzą, że znacząco wpłynie na poziom naszej kreatywności.

28 stycznia 2021