Odpoczynek, a kreatywność – jak skutecznie odpoczywać, aby myśleć kreatywnie?

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem informacja, że wypoczęci myślimy i działamy nieporównywalnie efektywniej, niż gdy jesteśmy zestresowani i zmęczeni. Ale nie każdy wie jak skutecznie zrelaksować się i wypocząć. W tym artykule przedstawimy kilka najważniejszych czynników wpływających na nasze samopoczucie i twórcze myślenie, niezależnie od wieku!

 

Przede wszystkim, nie można bagatelizować znaczenia snu. Jest to czas na regenerację całego organizmu oraz na przetworzenie informacji zebranych przez mózg w ciągu całego dnia. Według badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, opublikowanych w National Center for Biotechnology Information, można wprawdzie przyzwyczaić organizm do mniejszej ilości snu, ale dzieje się to kosztem ograniczenia pracy najbardziej „energochłonnego” organu – mózgu. Spada między innymi zdolność logicznego myślenia oraz przystosowania się do nieprzewidzianych sytuacji życia codziennego. Dlatego pamiętajmy, aby zadbać o odpowiedną dla nas dawkę snu.

 

Relaksacji sprzyja przebywanie na świeżym powietrzu i patrzenie na zieleń. Nawet krótki spacer pobudza krążenie i umożliwia dotlenienie mózgu, a co za tym idzie zwiększa efektywność myślenia. Patrzenie na zielone rośliny działa uspokajająco i pozwala odpocząć naszym oczom. Dzięki takiej aktywności możemy wrócić do pracy i nauki z nową porcją pomysłów i energii do działania.

 

Przed przystąpieniem do zadania wymagającego intelektualnie, warto skorzystać z technik relaksacyjnych na przykład wykonać kilka ćwiczeń oddechowych. Pozwala to spowolnić oddech, rozluźnić mięśnie, wyciszyć się – poukładać myśli, a dzięki temu zaktywizować prawą półkulę mózgu odpowiedzialną za kreatywne myślenie.

 

Ostatnią czynnością pomagającą skutecznie odpocząć i silnie pobudzającą myślenie, ale wbrew pozorom niezwykle trudną jest – nic nierobienie. Zwykłe siedzenie „z głową w chmurach” przez wielu jest uważane za stratę czasu – bardzo niesłusznie. Jest to czas, w którym w końcu przestajemy „bombardować” nasz umysł bodźcami zewnętrznymi, dzięki temu możemy się wyciszyć, zatrzymać, przemyśleć wszystko co się wokół nas dzieje. Nasza wyobraźnia bardzo intensywnie pracuje. By w pełni wykorzystać ten czas ważne jest, by choć na chwilę przestać martwić się czekającymi nas zadaniami. Jeśli będziemy przemęczeni i tak nie wykonamy ich tak jak powinniśmy.

 

Zachęcamy wszystkich, aby pamiętali o odpoczynku i zdrowiu, przemęczenie zwiększa stres i frustrację no i oczywiście zmniejsza naszą efektywność.

 

 

Bibliografia:

 

30 kwietnia 2021

Fidea

Fidea

projekt.fidea@gmail.com

Social media